Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2021.03.02

Ptasia grypa - PLAKAT

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrowcu Świętokrzyskim dotyczący niekorzystnej sytuacji epizootycznej w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich. 

więcej

 

2021.03.01

wypalanie traw. źródło: portal komunalny.pl

Kampania społeczna "STOP pożarom traw!"

 

 

 

więcej

 

2021.02.16

Żródło: kalendarz rolników.pl

Komunikat Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący ryzyka wystąpienia grypy ptaków (HPAI)

więcej

 

2021.02.08

 Fot. Shutterstock.com

Nielegalna eksploatacja kopalin

więcej

 

2021.01.25

Zmiana numeru rachunku

 

Zmiana numeru rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

   

Od 1 lutego 2021 roku ulega zmianie numer rachunku bankowego do wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  Opłat można dokonywać przelewem na rachunek bankowy Gminy Ostrowiec Świętokrzyski prowadzony przez bank Santander Bank Polska S.A. o  numerze: 18 1090 2040 0000 0001 4742 2945.

 

więcej

 

2021.01.14

fot. shutterstock. Źródło: www.ekologia.pl. Dokarmianie ptaków zimą

 


Dokarmianie zwierząt zimą. Jak pomóc, żeby im nie zaszkodzić?

 

Choć zima ostatnimi czasy zdaje się być łagodniejsza niż dawniej, to wciąż trudny czas dla zwierząt, które mają bardzo ograniczone możliwości zdobycia pokarmu. Powinniśmy im pomagać, jednak należy to robić świadomie i umiejętnie, by dodatkowo im nie zaszkodzić. Jak więc to robić? W jaki sposób dokarmiać zwierzęta zimą?

więcej

 

2021.01.12

BIO


Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w dniu 11 grudnia 2020 r. podjęła uchwałę nr XL/121/2020 zmieniającą uchwałę w sprawie wyboru metod ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz ustalenia wysokości stawek tych opłat,

 

która wprowadziła częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

więcej

 

2021.01.11

Nowe budki lęgowe dla ptaków w Parku Fabrycznym

Nowe budki lęgowe dla ptaków w Parku Fabrycznym

 

Referat zieleni Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta dba o dogodne warunki „mieszkaniowe” naszych ptaków w mieście. Pod koniec 2020 roku zawieszono czterdzieści sztuk nowych budek lęgowych w Parku Fabrycznym. Ułatwiają one życie ptakom i owadom, zapewniając im schronienie (zwłaszcza w miesiącach zimowych), a także miejsce lęgowe.

 

więcej

 

2021.01.11

kampania informacyjno-edukacyjnej POKOCHAJ DRZEWA

RUSZYŁA AKCJA - KAMPANIA INFORMACYJNO-EDUKACYJNA "POKOCHAJ DRZEWA"

Ostrowczanom nie jest obojętny los drzew. Są przeciwni wycinkom i pragną, aby pojawiło się więcej zielonych przestrzeni – prywatnych i publicznych.     

Drzewa są bardzo ważnym elementem środowiska przyrodniczego, niezależnie od tego gdzie rosną: w lesie, w szczerym polu, w ogrodzie, przy drodze czy w mieście.

Drzewa odgrywają bardzo ważną rolą w życiu człowieka i w środowisku.

Drzewa są naszym dziedzictwem po poprzednich pokoleniach i naszym darem dla przyszłych pokoleń.

więcej

 

2021.01.11

Worek do podlewania drzew. Źródło: bsw.sklep.pl

ZIELONE INNOWACJE - PODLEWANIE Z WORKA

 

Pod koniec minionego roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zakupiła pilotażowo 200 sztuk treegatorów dla drzew wysadzonych w ramach nasadzeń kompensacyjnych. Treegatory to worki na wodę umieszczane wokół młodych drzew, ich zadaniem jest kropelkowe aplikowanie wody dla drzew, aby zapewnić im stałą wilgotność podłoża. Worki nadają się do wielokrotnego użytku z trwałością określaną nawet na kilka lat. Pojedynczy worek ma ponad 50 litrów pojemności, a woda w nim zgromadzona sączy się ok 8 godz., dozowana jest poniżej linii gleby, dzięki temu może nawodnić drzewo dogłębnie do korzeni. Takie podlewanie wystarcza na ok. 5-7 dni. Worki łączą się ze sobą systemowo i w razie potrzeby można zmontować wokół jednego drzewa ich wielokrotność. Tkanina worka ma stabilizator promieniowania UV, aby wytrzymać nasłonecznienie.

więcej

 

 

do góry