Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2021.01.11

 

Miejskie drzewa, zwłaszcza te liczące niewiele lat, są szczególnie narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – suszę, nadmierne ciepło oddawane przez pobliskie nawierzchnie asfaltowe czy betonowe oraz niewielką ilość gleby. Worek nawadniający sprawia, że korzenie drzewa mają stały i równomierny dostęp do odpowiedniej ilości życiodajnej wody.

Mieszkańcy zauważyli, jak ważne są drzewa w ich otoczeniu. Dlatego będzie się stale nasilał trend nasadzeń młodych drzew, co wiąże się z kosztami ich pielęgnacji i utrzymania  w kolejnych latach. Zmiany klimatyczne, a co za tym idzie suma rocznych opadów w Polsce nie jest wystarczająca aby naturalnie nawodnić drzewa. Chcąc zapewnić drzewom, zwłaszcza świeżo nasadzonym odpowiednie ilości wody, nie można polegać niestety na naturalnych opadach. Niedobory warto uzupełniać, najlepiej wykorzystując do tego efektywny, bezobsługowy system nawadniający. By drzewa, które nie są wiekowe, nie miały problemów z zaopatrzeniem w wodę, stosuje się właśnie treegator.

Treegatory zaprojektowane zostały pierwotnie w USA, by ułatwić pielęgnację roślin po ich wysadzeniu. Worek skraca czas podlewania z kilku godzin do kilku minut. W przypadku opieki nad 20 drzewami inwestycja           w worki nawadniające typu treegator zwróci się już w ciągu około 1,6 miesiąca. W przypadku większej liczby drzew okres zwrotu jeszcze się skraca.

Treegatory powoli uwalniają wodę do gruntu, co jest dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu ze standardowymi metodami nawadniania. Drzewa lepiej korzystają z tej wody. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla wzrostu i wzmocnienia systemu korzeniowego drzewa, a co za tym idzie jego zwiększonej adaptacji i możliwości przeżycia suszy. Długość stosowania treegatorów jest uzależniona od potrzeb – kondycji drzewa i jego lokalizacji. W ten sposób możemy również podlewać starsze drzewa. W przypadku nasadzeń kompensacyjnych można założyć, że podlewanie będzie prowadzone w treegatorach tak samo, jak to tradycyjne doglebowe przez trzy lata po posadzeniu.

Worki na okres zimy będą usuwane i poddawane konserwacji oraz składowane w magazynie celem wykorzystania w kolejnym roku.

Jest to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzi w życie od wiosny 2021 roku Referat Zieleni Miejskiej Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta poprawiając w ten sposób skuteczność nowych nasadzeń drzew. Worki nawadniające, które już zostały zakupione, w pierwszej kolejności będą miały zastosowanie podczas pielęgnacji drzew nowo nasadzonych w ramach nasadzeń kompensacyjnych wykonanych w 2019 oraz w 2020 roku. Zainstalowane przy drzewach worki będzie można zobaczyć między innymi w Parku Miejskim, wzdłuż ulic: J. Głogowskiego, Żabiej, Kolejowej, na Rynku w Denkowie, w Parku Wyspiańskiego.

Program ochrony roślin z udziałem treegatorów rozpoczęty przez Referat Zieleni Miejskiej w 2021 roku będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Argumenty świadczące o tym, że worek do kropelkowego podlewania jest zdecydowanie dobrym wyborem:

  • Nawadnianie kropelkowe to racjonalne gospodarowanie wodą.
  • Redukcja zużycia wody może wynieść ponad 65% w porównaniu do tradycyjnej metody podlewania.
  • Precyzyjne nawadnianie ogranicza występowanie chorób grzybowych.
  • Nie jesteśmy uzależnieni od pogody, worki do podlewania działają niezależnie od warunków pogodowych.
  • Innowacyjny system nawadniania pozwala na oszczędność czasu i możliwość wykonywania równolegle innych prac.
  • Wielosezonowość produktu pozwana na kilkuletnią pracę jednego urządzenia.
  • Dzięki charakterystycznej budowie worka, można podlewać drzewa w różnych miejscach każdego dnia.
  • Dzięki możliwości łączenia worków można dostarczać jeszcze większą ilość wody w zależności od potrzeb.
  • Worki do podlewania występują w różnych kolorach dzięki czeku miasto może się stać kolorowe.
  • Koniec z mozolnym codziennym ręcznym nawadnianiem.                                                                                   Warto zadbać o drzewa które nie tylko oczyszczają powietrze ale wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka. Badania dowodzą, że drzewa stanowią ważny element zielonej infrastruktury miast, pełniąc szereg usług ekosystemowych. Dbanie o nowo posadzone drzewa jest jednym z elementów zarządzania drzewami w gminie i wpisuje się w regionalny program ochrony powietrza  i adaptacji do niekorzystnych zmian klimatycznych w kraju, co jest ważnym celem działania Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

nazwa zdjecianazwa zdjecianazwa zdjecianazwa zdjecia

 

do góry