Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2020.03.30

Odpady w czasie epidemii

 

Aktualna sytuacja związana z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, ma wpływ także na branżę komunalną i gospodarkę odpadami.

 

Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego odbiór odpadów komunalnych na chwilę obecną odbywa się bez zakłóceń. Jednakże istnieje realne ryzyko braków kadrowych Wykonawcy świadczącego usługę odbioru i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie naszego miasta, wywołane np. objęciem pracowników kwarantanną.

 

W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców naszego miasta o rozsądne postępowanie z odpadami i wdrożenie, w miarę możliwości, następujących zasad:

  • ograniczenie remontów, wymiany mebli itp. - to niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe;
  • kompostowanie - warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik;
  •  przemyślane zakupy - strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe,  aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

 

Równocześnie, w trosce o zdrowie pracowników firmy odbierającej odpady w czasie epidemii, zwracamy się z prośbą o wyrzucanie śmieci do pojemników w zawiązanych szczelnie workach.

 

Ponadto, w związku zaistniałą sytuacją Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podjął decyzję o ograniczeniu świadczenie usług przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Od dnia 24 marca 2020 roku do 14 kwietnia 2020 roku Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Jana Samsonowicza 40a, będzie czynny wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00. 

 

Jednakże z uwagi stan epidemii oraz ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzone na terenie naszego kraju apelujemy do mieszkańców o korzystanie z usług Punktu tylko w naprawdę pilnych przypadkach.

 

Dziękujemy mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego za zrozumienie i współpracę. Mamy do czynienia z wyjątkową i trudną sytuacją, dlatego zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby chronić zdrowie nasze i pracowników odbierających odpady na terenie naszego miasta.

 

nazwa zdjecia

 

do góry