Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2020.01.09

Referat zieleni i ochrony środowiska Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta dba o dogodne warunki „mieszkaniowe” naszych ptaków w mieście. W tym roku zawiesiliśmy osiemdziesiąt sztuk nowych budek lęgowych w Parku Miejskim. Ułatwiają one życie ptakom i owadom, zapewniając im schronienie (zwłaszcza w miesiącach zimowych), a także miejsce lęgowe.

 

Budki lęgowe, spełniające normy ornitologiczne, mają różną wielkość otworów i przeznaczone są dla konkretnych gatunków ptaków:

- 60 sztuk budek lęgowych o średnicy otworu wlotowego 3,30 cm zostało powieszonych na drzewach, dla m. in.: sikorki bogatki, mazurka, wróbla domowego, muchołówki żałobnej i innych małych dziuplaków,

- oraz 20 sztuk budek lęgowych o średnicy otworu wlotowego 2,80 cm zostało powieszonych na drzewach dla m. in.: sikorki modraszki, sikorki sosnówki, sikorki czubatki .

Bezpieczne wzory budek przyjęło się określać nazwami literowymi. I tak dla ogrodów i parków mamy budki typu: A, A1, B, i P. Za tym kryje się wielkość budki i gatunki ptaków, które zasiedlą nasze ptasie mieszkanie. Budka A1 ma najmniejszy otwór wlotowy (średnica 28 mm). W takich budkach chętnie lęgną się Sikory Modre. W budkach lęgowych typu A (otwór wlotowy o średnicy 33 mm), nieco większych od A1, gnieżdżą się Sikory Bogatki, Mazurki, Wróble, Muchołówki, Sikory Modre oraz Pleszki.

Natomiast w budkach typu B (otwór wlotowy o średnicy 45 mm) gnieżdżą się głównie Szpaki, jednak prócz nich chętnie się tam wprowadzają również mniejsze ptaki - Sikory, Pleszki i Mazurki. W półotwartych budkach lęgowych typu P gniazda wiją Pliszki, Kopciuszki i rzadziej Pleszki. W miastach jest coraz mniej miejsc do gniazdowania wielu gatunków ptaków.

W wyniku utraty naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli, wiele gatunków ptaków w Polsce znacznie obniżyło swą liczebność, a niektórym grozi nawet wyginięcie (m. in. kraska). Budki lęgowe dla ptaków to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ich aktywnej ochrony. Osłona przed czynnikami pogodowymi i drapieżnikami, pozwala ptakom na bezpieczne osiedlenie się bez ryzyka utracenia lęgu (jaja, pisklęta).

 

Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do tworzenia kryjówek dla ptaków na własnych działkach, podwórkach i w ogrodach. Ptaki nie tylko umilają życie swoim śpiewem, ale są również bardzo pożyteczne, m.in. poprzez zmniejszanie ilości pasożytów.

nazwa zdjecianazwa zdjecianazwa zdjecia

 

do góry