Aktualności
2014.12.08
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski kończy realizację projektu „EKO OSTROWIEC Kampania edukacyjno-informacyjne dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami”. To kontynuacja działań rozpoczętych w 2013 r., których celem jest rozwój selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i ograniczenia powstawania odpadów poprzez poszerzenie wiedzy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego z tego zakresu. Zadanie otrzymało dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych tj. 96 723,00 zł.
Kampania objęła wiele działań przybliżających mieszkańcom zagadnienia związane z prawidłowym postępowaniem z odpadami. W projekcie przewidziano m.in. edukację z wykorzystaniem lokalnych mediów. Wyprodukowano dwa filmy animowane. Emitowano je na antenie Ostrowiec.TV oraz Lokalnej TV Krzemionki. Pierwszy film „Herakles i jego kolejna praca” poświęcony został tematyce związanej z zapobieganiem powstawaniu odpadów i właściwym postępowaniem z nimi. Z kolei w drugim filmie „Super bohater i banda śmieci” poruszono problem odpadów niebezpiecznych i innych odpadów podlegających selektywnej zbiórce. Oba filmy można obejrzeć na stronie www.eko.um.ostrowiec.pl lub na kanale youtube.
Dodatkowo w ramach projektu EKO Ostrowiec wykonano 2 tys. kolorowych tablic informujących o prawidłowym segregowaniu i przygotowaniu odpadów do gromadzenia w pojemnikach. Tablice trafiły do zarządców nieruchomości wielorodzinnych w celu wywieszenia ich w widocznych miejscach, np. klatkach schodowych bloków.
Na łamach lokalnej prasy publikowano artykuły w ramach prowadzonej kampanii. W sumie takich artykułów ukazało się sześć. Poruszono w nich wielopłaszczyznowo problematykę postępowania z odpadami, np.: segregowanie odpadów, zbiórkę wielkogabarytów, elektrośmieci i odpadów zielonych, uboczne skutki palenia śmieci, jak postępować z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi, czy odpadami niebezpiecznymi. Za pośrednictwem prasy informowano również o bieżących wydarzeniach związanych z realizacją kampanii jak i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
W ramach kampanii, dla 420 dzieci i młodzieży uczącej się w ostrowieckich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach, zorganizowano 28 edycji trzygodzinnych warsztatów edukacyjnych pn. „Daj się przerobić”. Zadbano nawet o poczęstunek dla ich uczestników. Dodatkowo, przy współpracy z przedszkolami publicznymi, zorganizowano na terenie największych ostrowieckich osiedli mieszkaniowych osiem pikników edukacyjnych pn. „Dorośli i dzieci segregują śmieci”. Dzięki dotacji z WFOŚiGW zostały zakupione materiały niezbędne do przeprowadzenia konkursów dla dzieci oraz artykuły edukacyjno-plastyczne niezbędne do organizacji stoisk ekologicznych. W czerwcu zorganizowano pięć pikników przy Publicznych Przedszkolach, a we wrześniu trzy pikniki.
W ramach kampanii dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zorganizowano trzy konkursy tematyczne z zakresu gospodarki odpadami, zakończone przyznaniem nagród:











