Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Groźne spalanie plastików

 

GROŹNE SPALANIE PLASTIKÓW!

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do plastikowych opakowań i są wszechobecne w naszym życiu. Są trwałe, lekkie i ładne, dlatego też częściej wybieramy opakowania z plastiku, niż te tradycyjne ze szkła lub tektury. Mało kto przejmuje się tym, że rozkład
takiej butelki po wodzie mineralnej wywiezionej na składowisko lub co często się zdarza porzuconej niechlujnie w lesie trwa ”pól wieku”!

Jeszcze większe zagrożenie dla środowiska i dla ludzi - powoduje spalanie plastików w piecach domowych lub na powierzchni ziemi!
To najgorszy z możliwych sposób pozbywania się odpadów z tworzyw sztucznych. Uwalniające się z dymem substancje są silnie toksyczne i negatywnie wpływają na życie nasze, naszych bliskich, roślin, zwierząt. Podczas procesu spalania np. plastikowych opakowań, folii, czy też gumy uwalnia się do powietrza atmosferycznego wiele szkodliwych i trujących substancji, które wcześniej wykorzystano w procesie produkcji – są to barwniki, stabilizatory, utwardzacze. Oprócz tego w procesie spalania powstają nowe groźne związki chemiczne – dioksyny i furany. Dioksyny należą do najbardziej trujących substancji na świecie - są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, o którego właściwościach wszyscy wiedzą. Cyjanek działa natychmiast, a dioksyny podstępnie, powoli. Jego toksyczne działanie polega na powolnym atakowaniu wszystkich narządów wewnętrznych, jest jednym z uznawanych za najgroźniejszy czynników kancerogennych, a wiec powodującym zachorowanie na nowotwory.

Kto lekkomyślnie lub spala plastiki w piecu domowym, na działce w lesie - truje siebie, nas wszystkich i środowisko. Dla naszego wspólnego dobra, a zwłaszcza dla dobra naszych dzieci nie spalajmy plastików!

Pamiętajmy, spalenie tworzyw sztucznych nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany ich postaci – z wyrobu plastikowego lub gumowego - na bardzo groźne związki chemiczne, które krążą w powietrzu, przedostają się do gleby, z gleby do roślin i zwierząt i w końcu trafiają na nasze talerze. I tak zamyka się koło.

W PRZYRODZIE NIC NIE GINIE!

Zdrowo i bezpiecznie zbierajmy odpady plastikowe i wrzucajmy je do kolorowych pojemników ustawionych na osiedlach lub przekażmy firmie, która odbiera od nas odpady komunalne. Trafią wtedy do specjalnych zakładów, które zajmują się przetwarzaniem odpadów plastikowych i wrócą do nas w postaci nowych użytecznych produktów— jako ciepła odzież z polaru, wykładzina podłogowa, ramy okienne, firanki, meble do ogrodu, rury kanalizacyjne, zabawki czy też jako pojemnik na nasze śmieci.
Ostrzegamy! Kto termicznie przekształca odpady /spala/ poza spalarniami podlega karze aresztu albo grzywny.

Nie spalajmy i ostrzeżmy sąsiadów przed groźnymi skutkami takiego postępowania z odpadami plastikowymi!
 

 

do góry