Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2013.03.15

Podczas codziennych zakupów zazwyczaj nie patrzymy na ilość i jakość opakowań, w których znajdują się nabywane przez nas towary. Ponadto część naszych odpadów,  przez nieodpowiedzialne działania ich wytwórców „ląduje” w lasach lub w piecach. Ocenia się, że z tych wymienionych 70 ton, tylko 50 jest zagospodarowywane w sposób legalny. Niestety, również odpady gromadzone i oddawane przez nas zgodnie z prawem, zamiast otrzymać „drugie życie” poprzez recykling lub ponowne użycie, odwożone są na składowisko odpadów. Płacimy za to wszyscy. Długi czas rozkładu odpadów. Zagrożenie dla wód powierzchniowych, szeroka strefa ochronna składowiska, wysoki odór, wpływają na wzrost opłat za wywóz śmieci. Właśnie dlatego takie ważne jest aby każdy z nas włączył się w proces selektywnej zbiórki odpadów służący ich użytecznemu zastosowaniu w procesach odzysku. Dzięki takiemu podejściu wszyscy będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku. Efektem dodatnim będzie również to, że będziemy płacić mniej za odbiór naszych śmieci. Segregujmy odpady, jest to tańsze, zadbajmy o swoją kieszeń.

PAPIER to najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny. Można poddawać go recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć. Jak obliczono, tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew! Do recyklingu nadają się gazety, książki, katalogi, prospekty, foldery, zeszyty, papierowe torby i worki, kartony i tektura oraz zrobione z nich opakowania. Do recyklingu nie nadaje się tłusty i zabrudzony papier (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu); kalki, tapety, odpady higieniczne (np. waciki, podpaski, pieluchy).
SZKOŁO w 100% nadaje się do recyklingu. Jest doskonałym surowcem wtórnym, ponieważ można przetwarzać je wielokrotnie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to należy segregować je pod względem koloru. Najlepiej usuwać też plastikowe czy metalowe zakrętki, korkowe zatyczki i inne elementy, ponieważ mogą one zakłócać proces przetwarzania. Szklane opakowania bez zawartości należy wrzucać do pojemników na surowce wtórne, najlepiej niepotłuczone. Do recyklingu nadają się opakowania szklane (np. słoiki, butelki). Natomiast szkło płaskie, czyli szyby okienne i samochodowe, lustra, szkło zbrojone, szklanki, kieliszki, kryształy, ceramika, żarówki i świetlówki, okulary, opakowania z pozostałością kosmetyków lub leków powinno zbierać się osobno. Już wkrótce, dzięki tworzonemu przez Gminę nowemu modelowi gospodarki odpadami, te jak i inne odpady problemowe, będziemy mogli bez kłopotu oddawać w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Nie będziemy musieli za to dodatkowo płacić.
Również PLASTIK nadaje się do recyklingu, a w szczególności puste, zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po owocach), folia i torebki z tworzyw sztucznych, a nawet opakowania wielomateriałowe, czyli popularne kartony po sokach, czy mleku. 
Dotychczasowy system nie przynosił oczekiwanych efektów w postaci ograniczenia składowania odpadów komunalnych oraz zwiększenia pozyskiwania surowców wtórnych ze strumienia odpadów komunalnych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dniem 1 lipca 2013 r. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski  przejmie odpowiedzialność za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Osoby segregujące śmieci będą płacić mniej. 
Drodzy mieszkańcy wystarczy niewielki wysiłek i trochę miejsca w domu, by w znaczący sposób pomóc chronić naszą planetę, zaczynając od własnego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. 
Myśl globalnie – działaj lokalnie!

nazwa zdjecia

 

do góry