Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2015.02.11

Animacja rozpoczyna się rejsem rzeką idealną. Odbiorca zapoznaje się z siedliskami występującymi nad rzeką oraz gatunkami zwierząt i roślin z nimi związanych. Każde wyróżnione graficznie miejsce lub gatunek posiada dodatkowe, ciekawe informacje, które rozwiną się po kliknięciu. Animacja jest doskonałą okazją aby poznać niezwykłe gatunki roślin i zwierząt, m.in. pluszcza. Ten  osobliwy gatunek ptaka śpiewającego potrafi także nurkować oraz pływać w interesujący sposób - chwytając się kamieni znajdujących się pod wodą, a skrzydeł używa jak wioseł.


Po przepłynięciu rzeki idealnej można rozpocząć rejs rzeką przekształconą. U dołu ekranu pojawiają się symbole stanowiące zagrożenia - kliknięcie powoduje zmiany w obrębie rzeki. Każdy może samodzielnie poznać zagrożenia, oraz zobaczyć ich destrukcyjne skutki. Zanikanie siedlisk czy gatunków w wyniku obwałowań czy regulacji rzek, wymieranie gatunków ptaków m.in. strumieniówki w wyniku źle prowadzonych melioracji to tylko nieliczne z zagrożeń czyhających na rzeki.

Wirtualna animacja posiada możliwość cofnięcia wszystkich zmian w obrębie rzeki po zapoznaniu się z ich konsekwencjami. Rzeka znów może być idealna. Klub Gaja zachęca do zapoznania się z animacją, do nauki poprzez zabawę oraz do skonfrontowania, zdobytych informacji z rzeczywistością w najbliższym otoczeniu, podczas kolejnego spaceru.

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.
 
źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

 

 

do góry