Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2013.10.11

 

Inauguracja Święta Drzewa w Warszawie

Nagroda Czarodziejskiego Drzewa dla Przedszkola Publicznego nr 7

 

Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ograniczenia skutków i przyczyn zmian klimatu. W ciągu 10 edycji programu Święto Drzewa Polacy posadzili z Klubem Gaja 570 000 drzew. Inaugurację 11. edycji połączono z sadzeniem drzew przez ambasadorów państw-uczestników zbliżającej się Konferencji Klimatycznej w Warszawie. Zaproszenia skierowano do 20 ambasad reprezentujących państwa ze wszystkich kontynentów. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Lasy Państwowe i firma LeasePlan Fleet Management Polska.

Inauguracja Święta Drzewa 2013 odbyła się 10 października (czwartek) o godz.12.00 w Warszawie na Polu Mokotowskim w pobliżu Biblioteki Narodowej.

 Oficjalni goście, m.in. Minister Środowiska i ambasadorzy posadzili wspólnie dziewięć drzew.  

 

Inauguracja została połączona z podsumowaniem Święta Drzewa 2012 czyli rekordową liczbą – 112 500 zasadzonych drzew. Do Warszawy przyjechali najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczono nagrody Czarodziejskiego Drzewa. Wśród nagrodzonych znalazło się Przedszkole Publiczne nr 7 z Ostrowca Świętokrzyskiego – za pomysł na Ścieżkę wrażliwości i otwartość na całą społeczność lokalną.

 

Do udziału w akcji promującej Święto Drzewo Klubu Gaja, placówka zaprosiła wiceprezydenta miasta. Wraz z dziećmi przeszedł on ulicami miasta propagując ochronę lasów oraz zakładanie przyszkolnych i przydomowych ogrodów. Machano transparentami, plakatami, skandowano ekologiczne hasła. Punktem kulminacyjnym był piknik ekologiczny dla całej lokalnej społeczności. Dużej frekwencji sprzyjało rozpropagowanie imprezy poprzez ogłoszenia duszpasterskie. Za przyniesione elektroodpady i surowce wtórne uczestnicy pikniku otrzymywali od Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski sadzonki drzew. Odważni, próbowali przejść bosymi stopami przez Ścieżkę wrażliwości utworzoną z szyszek, igieł sosnowych, trocin, piasku i mchu.

Wręczone zostały Nagrody Pegaza najaktywniejszym uczestnikom akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa. Akcja obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia. Dzięki niej udało się uratować 54 konie (w większości przeznaczone na rzeź), które teraz służą do hipoterapii, w ośrodkach agroturystycznych i małych gospodarstwach.

Inauguracja Święta Drzewa jest początkiem symbolicznego offsetowania przyjazdu delegatów na Konferencję Klimatyczną w Warszawie. W sumie posadzonych zostanie 9 tysięcy drzew (liczba uczestników konferencji). Pierwsze 4,5 tysiąca drzew zostanie posadzone w Warszawie: w Lesie Sobieskiego (październik) i w Lesie Wydma Żerańska (listopad).

 

    

Źródło: www.klubgaja.pl

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

do góry